Netradicinė pamoka „Lituanistikos židinyje“

Lapkričio 2 d. Širvintų r. Barskūnų pagrindinės mokykos 9–10 ir kitų klasių mokiniai, lydimi mokytojų J. Meškutavičiūtės ir R. Vareikienės, vyko į vienintelį Lietuvoje interaktyvų lietuvių kalbos muziejų „Lituanistikos židinys“, kuriame patrauklia ir šiuolaikiška forma perteikiamos naujausios kalbotyros žinios. Lituanistikos židinyje eksponuojama daugybė kalbai svarbių dokumentų, knygų ir kalbininkų daiktų, tačiau muziejų iš kitų išskiria unikalūs kalbos žaislai.
Muziejaus gidė Akvilė labai įdomiai pristatė muziejaus eksponatus. Pirmiausia mokiniai susipažino su abėcėlės istorija, sužinojo, kad raidė „ė“ yra tik lietuvių kalboje, kad nosinės raidės atkeliavo iš lenkų kalbos raidyno, ilgąją „ū“ pasiskolinome iš kaimynų latvių, o raides „š, ž, č“ – iš čekų kalbos. Mokiniai, naudodami lietuviškų raidžių antspaudus su jų kilmės aprašais, „rašė“ jiems svarbius žodžius. Kitas eksponatas – smėlyje paslėpti žodžiai, kuriuos „atkasę“ mokiniai sužinojo, kaip žodžiai keliauja. Triukšmingasis traukinukas privertė pasukti galvas, ką galėtų reikšti vienas ar kitas žodis.
Antrajame muziejaus aukšte mokiniai susidomėję klausėsi pasakojimo apie Didžiojo lietuvių kalbos žodyno, kurį sudaro 20 tomų, gimimo kelią, apie kalbininką, žodyno pradininką Kazimierą Būgą. Interaktyvus indoeuropiečių kalbų medis – tai eksponatas, kuriame kalbų šeimos medyje sutūpę paukščiai – kalbos – leido iš arčiau susipažinti su gausia indoeuropiečių kalbų įvairove, suteikė galimybę pačiam atrasti kalbų ryšius ir panašumus, atskleidė, kuriomis šeimos kalbomis pasaulyje kalbama daugiausia, kurios kalbos jau yra išnykusios, kaip šiame kontekste atrodo lietuvių kalba. Susėdę prie stalo mokiniai turėjo surasti piešiniuose paslėptus daugiareikšmius žodžius. Ne mažiau įdomu buvo susipažinti su gestų kalba, su žaidimu apie tarminius žodžius, pasiklausyti, kaip skamba žemaičių ar dzūkų tarmės tekstai, patiems padainuoti karaokė.
Šios netradicinės pamokos metu mokiniai įsitikino, kad kalba – tai ne tik gramatika ir skyryba, tai gyvas, įdomus reiškinys, kuriuo galima žaisti ir kurį net galima paliesti rankomis.

Kaip ridenome gniūžtę„Sniego“

„Sniego gniūžtė“ – tai jaunimo programa, kuri daugiausiai dėmesio skiria prevencijai, padeda ugdyti bendravimo, vadovavimo įgūdžius bei skatina ir moko mokinius linksmintis be svaigalų. Šios programos renginyje, kurį organizavo Širvintų rajono švietimo centro neformaliojo ugdymo organizatorė D. Chadusevičienė, spalio 30 d. Širvintų ,,Atžalyno“ progimnazijoje dalyvavo ir mūsų mokyklos mokinių komanda. Kunigas Kęstutis Dvareckas pasakojo apie alkoholio bei kitų kvaišalų daromą žalą, atsakė į mokiniams iškilusius klausimus. Mokiniai, susiskirstę į komandas, žaidė įvairius bendradarbiauti ir bendrauti mokančius žaidimus, šoko, dainavo. Smagiai leisdami laiką sužinojo daug svarbios informacijos bei susirado draugų.

Penktokų krikštynos

Spalio 27 dieną mokykloje vyko labai laukiama šventė – penktokų Krikštynos, kurias rengė dešimtokai.
Krikštynoms pradėjome ruoštis dar rugsėjo pabaigoje. Teko daug mąstyti, tartis, kokią temą pasirinkti, kad sudomintume penktokus. Ilgai galvoję, nusprendėme Krikštynas organizuoti Kariuomenės tema.
Visus susirinkusius Generolas Osvaldas pasveikino ir leido pradėti krikšto ceremoniją. Pirmiausia penktokai kartu su klasės auklėtoja Regina Počepovič pristatė puikiai atliktą namų darbą. Antroji užduotis – mankšta, kuria vedė Aurelija. Apšilę ėmėsi rimtų užduočių. Penktokams teko daugybos lentelę, istorines datas prisiminti ir mįsles įminti bei kitas šmaikščias užduotis atlikti. Visiems labai smagiai atlikus užduotis, atėjo metas finalinei Krikštynų daliai – priesaikai. Penktokai labai sąžiningai kartojo priesaikos žodžius, kuriuos iškilmingai tarė Majorė Aurelija. Atsisveikinome su penktokėliais tikėdamiesi, kad Krikštynos jiems patiko.
Dešimtokai

Žvakių gaminimas

Žvakių liejimas – nuo senų laikų žinomas amatas. Nors žvakė senovėje buvo nepakeičiamas šviesos šaltinis, šiuo amatu vertėsi nedaugelis. Spalio 27 d. Maišiagalos amatų centre mūsų mokyklos pradinukai dalyvavo edukaciniame užsiėmime, kurio metu vaikai sužinojo, kad žvakėms lieti yra naudojamas bičių vaškas. Mokiniai savo rankomis gamino žvakeles. Įdomiausia buvo jas lieti ant rato pririštų knatų. Pilant vašką ant kiekvieno knato, ratas apsukamas ir procedūra vėl kartojama. Išliejus stingstančią žvakę reikia išlyginti, kad ji būtų tiesi. Mokiniai taip pat liejo įvairių formų (angeliukų, šuniukų, eglučių) suvenyrines žvakutes. Kiekvienas pasigamino po dvi žvakeles. Vaikai ne tik susipažino su žvakių liejimo amatu, bet ir patyrė tikrą kūrybinį džiaugsmą