Mokinių teisės ir pareigos, elgesio, taisyklės, skatinimo ir drausminimo priemonių sistema

ŠIRVINTŲ R. BARSKŪNŲ PAGRINDINĖS MOKYKLOS VIDAUS DARBO TVARKOS TAISYKLĖS

4.Mokinys turi teisę:
4.1.1. naudotis visomis Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir įstatymuose, Jungtinių Tautų Organizacijos, Vaiko teisių apsaugos konvencijoje numatytomis teisėmis ir laisvėmis;
4.1.2. į mokslą, kuris ugdytų jo bendrą kultūrinį išprusimą, intelektą, sugebėjimus, pažiūras, dorovinę bei socialinę atsakomybę, sudarytų sąlygas asmenybei vystytis;
4.1.3. kiekvienam vaikui turi būti užtikrintos galimybės išmokti savo gimtąją ir valstybinę kalbą, pažinti savo tautos ir šalies kultūrą, kitas kalbas ir kultūras, pasiruošti savarankiškam gyvenimui, darbui ir tapti naudingu visuomenės nariu;
4.1.4. į ugdymo ir kitų valstybės institucijų paramą atskleidžiant ir ugdant talentus bei gabumus;
4.1.5. į pirmąją pagalbą;
4.1.6. gauti informaciją apie mokyklą, jos vykdomas švietimo programas, ugdymo (-si) formas;
4.1.7. rinktis mokyklos siūlomus pasirenkamuosius dalykus, dalykų modulius, neformaliojo ugdymo programas, būrelius ir kt.;
4.1.8. nemokamai naudotis mokyklos biblioteka, vadovėliais ir kita literatūra, kabinetuose esančiu inventoriumi, informacinių technologijų įranga (tik ugdymosi tikslais);
4.1.9. esant būtinybei, nustatyta tvarka gauti mokymą namuose arba, mokytojų tarybai pritarus, mokytis savarankiškai;
4.1.10. dalyvauti mokyklos savivaldoje;
4.1.11. gauti pedagoginę pagalbą;
4.1.12. gauti nešališką ugdymosi pasiekimų vertinimą;
4.1.13. gauti mokykloje nemokamą maitinimą įstatymų nustatyta tvarka;
4.1.14. puoselėti savo kalbą, kultūrą, papročius bei tradicijas;
4.1.15. gauti geros kokybės ugdymą;
4.1.16. įstatymų nustatyta tvarka ginti savo teises.

 4.2. MOKINIO PAREIGOS

 4.2.1. Sudarius mokymo sutartį, laikytis visų ugdymo sutarties sąlygų, šių taisyklių ir kitų mokyklos vidaus tvarką reglamentuojančių dokumentų reikalavimų.
4.2.2. Mokytis pagal privalomojo švietimo programas iki 16 metų.
4.2.3. Nuolat lankyti pamokas ir nepraleisti jų be pateisinamos priežasties. Pamokų praleidimo priežastis patvirtinantys dokumentai (gydytojo pažymos, tėvų (globėjų) ar įstatyminių atstovų raštai ir kt.) klasės vadovui turi būti pateikti ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo atvykimo į mokyklą dienos. Šiame punkte nustatytu terminu nepateikus pamokų praleidimo priežastį pagrindžiančių dokumentų, praleistos pamokos bus žymimos kaip pamokos, praleistos be pateisinamos priežasties. Tėvai (globėjai) gali pateisinti nedalyvavimą pamokose ne daugiau kaip 3 dienas iš eilės ir pavienes pamokas.
4.2.4. Gerbti kitų teisę mokytis, tinkamai pasiruošti pamokai, gerbti kitus mokinius, pedagogus, vadovus ir visą mokyklos personalą, paisyti jų nuomonės, gerbti savo mokyklą, jos simbolius ir nežeminti jų nei žodžiu, nei elgesiu.
4.2.5. Nevėluoti į pamokas ir kitus užsiėmimus, stropiai mokytis, turėti visas mokymuisi būtinas priemones (knygas, sąsiuvinius, rašymo priemones, pratybų sąsiuvinius, atlasus, sportinę aprangą ir kt.).
4.2.6. Laikytis asmens higienos reikalavimų, saugoti savo ir kitų sveikatą, į mokyklą ateiti švaria, tvarkinga apranga.
4.2.7. Budėti pertraukų metu mokykloje nustatytu grafiku. Budėti mokykloje organizuojamų renginių metu. Budėti klasėje. Budėjimų tvarką nustato mokykloje galiojančios budėjimo taisyklės.
4.2.8. Kiekvienų mokslo metų rugsėjo pirmą savaitę klasės vadovui pristatyti medicininę pažymą apie profilaktinį sveikatos patikrinimą, vykdyti sanitarijos ir higienos reikalavimus.
4.2.9. Nedelsiant informuoti mokyklos darbuotojus apie mokykloje ar jos teritorijoje vykstančias muštynes, patyčias, kitas pavojingas veikas.
4.2.10. Atlikti socialinę veiklą mokykloje.
4.2.11. Dalyvauti mokykloje organizuojamuose testuose, pasiekimų patikrinimuose.
4.2.12. Gerbti asmeninę, draugų ir Mokyklos nuosavybę, atlyginti padarytą materialinę žalą.
4.2.13. Saugoti Mokyklos vadovėlius, knygas, kitas mokymuisi skirtas priemones.

4.3. MOKINIAMS DRAUDŽIAMA

4.3.1. Teršti Mokyklos patalpas ir aplinką, niokoti mokyklos turtą (laužyti, braižyti, spardyti suolus, šiukšliadėžes, sienas ir kt.), triukšmingai elgtis.
4.3.2. Savo elgesiu sukurti sau ir kitiems pavojingas situacijas, sukelti fizinį skausmą ar moralinį pažeminimą, pamokos ir pertraukos metu keiktis, įžūliai elgtis, išeiti iš klasės, vaikščioti po mokyklą ir trukdyti mokytojams vesti pamokas.
4.3.3. Meluoti, nusirašinėti ar kitaip nesąžiningai elgtis.
4.3.4. Į Mokyklą atsinešti mokymuisi nereikalingų daiktų.
4.3.5. Pamokų ir renginių metu naudotis mobiliaisiais telefonais.
4.3.6. Išeiti iš pamokos ar mokyklos be mokytojo leidimo.
4.3.7. Rūkyti, vartoti svaigiuosius gėrimus, psichotropines medžiagas, žaisti azartinius žaidimus;
4.3.8. Atsinešti į mokyklą šaunamuosius ginklus, peilius, dujų balionėlius, petardas, narkotines medžiagas ar kitus kenksmingus ir sveikatai pavojingus daiktus, naudoti pirotechnikos priemones, jomis prekiauti.
4.3.9. Be mokytojo leidimo imti asmens bylas ir kitus mokyklos dokumentus.
4.3.10. Pamokų metu naudotis mobiliuoju telefonu, ausinukais ir kitomis priemonėmis, nesusijusiomis su ugdymo procesu ir trukdančiomis darbui pamokoje. Jeigu mokinys piktybiškai pažeidžia šią taisyklę, mokytojas paima telefoną ar kitą mokinio pamokos metu naudojamą ir trukdančią darbui pamokoje priemonę, surašydamas paėmimo aktą, ir atiduoda saugojimui į seifą. Paimtas daiktas grąžinamas tik mokinio tėvams.
4.3.11. Pamokų metu kramtyti kramtomą gumą, valgyti, gerti gėrimus.
4.3.12. Atsinešti į mokyklą ar jos teritoriją garso ir vaizdo įrašus, literatūrą, laikraščius, žurnalus ir kitus leidinius, kurie skatina ar propaguoja žiaurų elgesį, smurtą, pornografiją.
4.3.13. Slapta filmuoti, fotografuoti, įrašinėti kitų asmenų (mokinių, mokytojų) veiklą ir pokalbius.
4.3.14. Bėgioti koridoriais, šūkauti, keiktis, stumdytis, muštis, šiukšlinti, žaisti kamuoliu tam neskirtose vietose, spjaudytis, keiktis, įžeidinėti, užgaulioti, prasivardžiuoti ir kt.
4.3.15. Reikalauti pinigų, versti meluoti kitus mokinius, imti ir gadinti svetimus daiktus.
4.3.16. Mokyklos patalpose būti su kepurėmis ir gobtuvais, striukėmis;
4.3.17. Prekiauti mokykloje ir jos teritorijoje bet kokiais daiktais, išskyrus prekybą, kuri yra numatyta mokyklos organizuojamų renginių metu;

4.4. MOKINIŲ SKATINIMO PRIEMONĖS

4.4.1. Pagyrimas žodžiu ar raštu.
4.4.2. Padėkos, pagyrimo raštai.
4.4.3. Ekskursijos.
4.4.4. Atminimo dovanėlės.

4.5. MOKINIŲ DRAUSMINIMO PRIEMONĖS

4.5.1. Mokytojo, klasės vadovo pastaba žodžiu ar raštu el. dienyne.
4.5.2. Mokinio elgesio svarstymas klasėje, Mokinių taryboje, mokyklos vaiko gerovės komisijoje (už nuolatinius Mokyklos tvarkos taisyklių pažeidimus), Mokytojų taryboje, Širvintų rajono vaiko gerovės komisijoje.
4.5.3. Direktoriaus pastaba žodžiu.
4,5.4. Direktoriaus papeikimas raštu.
4.5.5. Sutartis su mokiniu, kurioje raštu aptariamas mokinio įsipareigojimas nekartoti padarytų pažeidimų.
4.5.6. Pagal LR Švietimo įstatymo 29 straipsnio 10 punktą mokinys, kurio elgesys kelia realią ar akivaizdžią grėsmę bendruomenės narių saugumui, gali būti šalinamas iš Mokyklos.
4.5.7. Su mokiniui numatytomis drausminamojo bei auklėjamojo poveikio priemonėmis mokinį supažindina klasės vadovas. Patvirtindamas, kad susipažino, mokinys privalo pasirašyti.

4.6. MOKINIŲ PADARYTOS ŽALOS ATLYGINIMAS

4.6.1. Mokinys ar mokinio tėvai (globėjai, rūpintojai) sutvarko, remontuoja arba pakeičia sugadintą inventorių nauju;
4.6.2. Pametęs ar sugadinęs vadovėlį, knygą mokinys atlygina vadovėlio vertę arba nuperka naują;
4.6.3. Mokinio tėvai (globėjai, rūpintojai), remdamiesi surašytu žalos atlyginimo aktu, sumoka už padarytą žalą pagal tuo metu galiojančius įkainius.