Netradicinė pamoka „Lituanistikos židinyje“

Lapkričio 2 d. Širvintų r. Barskūnų pagrindinės mokykos 9–10 ir kitų klasių mokiniai, lydimi mokytojų J. Meškutavičiūtės ir R. Vareikienės, vyko į vienintelį Lietuvoje interaktyvų lietuvių kalbos muziejų „Lituanistikos židinys“, kuriame patrauklia ir šiuolaikiška forma perteikiamos naujausios kalbotyros žinios. Lituanistikos židinyje eksponuojama daugybė kalbai svarbių dokumentų, knygų ir kalbininkų daiktų, tačiau muziejų iš kitų išskiria unikalūs kalbos žaislai.
Muziejaus gidė Akvilė labai įdomiai pristatė muziejaus eksponatus. Pirmiausia mokiniai susipažino su abėcėlės istorija, sužinojo, kad raidė „ė“ yra tik lietuvių kalboje, kad nosinės raidės atkeliavo iš lenkų kalbos raidyno, ilgąją „ū“ pasiskolinome iš kaimynų latvių, o raides „š, ž, č“ – iš čekų kalbos. Mokiniai, naudodami lietuviškų raidžių antspaudus su jų kilmės aprašais, „rašė“ jiems svarbius žodžius. Kitas eksponatas – smėlyje paslėpti žodžiai, kuriuos „atkasę“ mokiniai sužinojo, kaip žodžiai keliauja. Triukšmingasis traukinukas privertė pasukti galvas, ką galėtų reikšti vienas ar kitas žodis.
Antrajame muziejaus aukšte mokiniai susidomėję klausėsi pasakojimo apie Didžiojo lietuvių kalbos žodyno, kurį sudaro 20 tomų, gimimo kelią, apie kalbininką, žodyno pradininką Kazimierą Būgą. Interaktyvus indoeuropiečių kalbų medis – tai eksponatas, kuriame kalbų šeimos medyje sutūpę paukščiai – kalbos – leido iš arčiau susipažinti su gausia indoeuropiečių kalbų įvairove, suteikė galimybę pačiam atrasti kalbų ryšius ir panašumus, atskleidė, kuriomis šeimos kalbomis pasaulyje kalbama daugiausia, kurios kalbos jau yra išnykusios, kaip šiame kontekste atrodo lietuvių kalba. Susėdę prie stalo mokiniai turėjo surasti piešiniuose paslėptus daugiareikšmius žodžius. Ne mažiau įdomu buvo susipažinti su gestų kalba, su žaidimu apie tarminius žodžius, pasiklausyti, kaip skamba žemaičių ar dzūkų tarmės tekstai, patiems padainuoti karaokė.
Šios netradicinės pamokos metu mokiniai įsitikino, kad kalba – tai ne tik gramatika ir skyryba, tai gyvas, įdomus reiškinys, kuriuo galima žaisti ir kurį net galima paliesti rankomis.