Kelionė į Valdovų rūmus

Rugsėjo 20-22 dienomis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vyko mokinių, mokytojų ir muziejininkų edukacijos festivalis „Puelli Magni Ducatus Lituaniae“ („Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vaikai“). Renginio tema — pilietinis identitetas, daugiakultūriškumas ir istorinė LDK bei Abiejų Tautų Respublikos patirtis, bendros kultūrinės vertybės.
Maišiagalos amatų centro dėka į festivalio metu organizuojamus edukacinius renginius buvo pakviesti ir mūsų mokyklos mokiniai. Jų laukė malonūs kuratoriai ir dviejų dalių programa: edukacinis užsiėmimas grupei ir pažintinis žaidimas Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijoje. Pirmiausia vyresnių klasių mokiniai susipažino su valstybine Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės simbolika bei heraldika ir galėjo pasidaryti asmeninę herbinę taurę. Tuo tarpu jaunesni jų draugai klausėsi muzikos, domėjosi senaisiais muzikos instrumentais.
Po pertraukėlės prasidėjo edukacinis žaidimas. Žaidimo dalyviai vaikščiodami po Valdovų rūmus turėjo galimybę susipažinti su čia saugomais eksponatais, archeologiniais radiniais, iškiliomis asmenybėmis bei Lietuvos didžiųjų kunigaikščių dvaro buitimi. Patys kantriausi ir smalsiausi galėjo pasigaminti Žygimanto Augusto laikų knygos odiniais viršeliais antspaudų.

Penktadienio šventė mokykloje!

Šiandien mokykloje šventė. Visi šventiškai nusiteikę sugužėjo į valgyklą, kvepiančią dažais ir naujais baldais. Lina Jakštienė, laikinai atliekanti direktorės funkcijas, padėkojo visiems, padėjusiems, kad įvyktų ši graži šventė, ir pasidžiaugė nauja valgykla. Smagu džiaugtis, kai žinome, kad nors ir maža dalelyte, bet visi esame prisidėję ir dabar turime daug šviesesnę, gražesnę ir jaukesnę valgyklą, kurioje kasdien sveikai ir skaniai valgysime.

,,Baltojo Zebriuko“ pamokėlė

Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos ir VĮ ,,Vilniaus regiono keliai“ organizuojamas renginys ,,Baltojo Zebriuko“ saugaus eismo pamokėlė rugsėjo 8 dieną džiugino Širvintų r. Barskūnų pagrindinės mokyklos mokinius.
Baltasis Zebriukas su mokiniais ir mokytojais susitiko mokyklos kieme. Pirmiausia Zebriukas vaikams prisistatė padainuodamas savo dainelę. Pamokėlės metu priminė saugaus eismo istoriją, papasakojo, kaip atsirado ratas, dviratis, mašina. Aiškino, kas yra pėstysis, perėja, šviesoforas, saugumas ir atšvaitai, patikrino mokinių žinias apie kelio ženklus, apie saugų eismą kelionės metu į mokyklą ir iš mokyklos. Linkėdamas saugaus kelio, dar kartą pakartojo svarbųjį šūkį: „Būkime saugūs kelyje!“
Kiekvienas mokinys, kad būtų matomas kelyje, dovanų gavo po atšvaitą.

Projektas „Sportuojantis žmogus – sveikas žmogus“

Širvintų r. Barskūnų pagrindinė mokykla dalyvavo Širvintų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiojoje programoje ir gavo finansavimą projektui „Sportuojantis žmogus – sveikas žmogus“.
Baigiantis vasaros atostogoms, rugpjūčio 28–30 dienomis, pradinių klasių ir 5–10 klasių mokiniai dalyvavo stovykloje „Sportuojantis žmogus – sveikas žmogus“.
Pirmąją stovyklos dieną mokiniai susipažino su trijų dienų stovyklos dienotvarke ir sveikuoliškai papusryčiavę nuskubėjo į mokyklos stadioną. Mokiniai aktyviai sportavo, žaidė judriuosius žaidimus, ir tik prapliupęs lietus privertė bėgti į mokyklą. Bet tai nesugadino puikios mokinių nuotaikos, jie ir toliau noriai žaidė stalo žaidimus, žiūrėjo filmą užkandžiaudami vaisių asorti.
Antroji stovyklos diena buvo saulėta ir šilta, tad mažieji stadione žaidė judriuosius žaidimus, rungtyniavo estafetėse. Vyresnieji šią dieną vyko į Vilnių, į didžiausią Europoje batutų parką „Skypark“. Kelios valandos praleistos batutų parke prabėgo nepastebimai. Mokiniai, gerai pailsėję ir puikiai nusiteikę, grįžo į mokyklą. Važiuodami dalinosi įspūdžiais, pasakojo apie puikiai praleistą laiką. Sveikai ir skaniai papietavę keliavo namo.
Trečiąją dieną į batutų parką keliavo pradinukai. Likusieji mokykloje laiką leido stadione, kur žaidė futbolą, tinklinį, vėliau rungėsi prie teniso stalo ir bandė išsiaiškinti, kuri komanda yra stipriausia. Ir jiems tai pavyko puikiai! Iš Vilniaus sugrįžę pradinukai prie pietų stalo dalinosi patirtais įspūdžiais.
Stovykloje vykę renginiai buvo įdomūs ir patrauklūs mokiniams, nes vaikai daug judėjo, sveikai maitinosi, tad nekantriai laukia kitų išvykų, susitikimų, varžybų. Stovyklautojai suprato, kad augančiam vaikui labai svarbu sportuoti, sveikai maitintis, patirti teigiamų emocijų.

Projekto koordinatorė J. Meškutavičiūtė

 

KUPRINĖ, KOKIA TURĖTŲ JI BŪTI?

  Mokyklinė kuprinė – viena iš daugybės mokyklinių prekių, turinti didelę tiesioginę įtaką mokinio sveikatai.

  • Mokyklinė kuprinė turi būti su dviem diržais, geriausia reguliuojamo ilgio, ir rankenėle.
  • Kuprinės diržai turi būti pagaminti iš standžios medžiagos, platūs (apie 35-40 mm). Jei diržai siauresni, tai pečių lygyje turi būti antpečiai.
  • Kuprinės nugarėlė turi būti iš tvirtos, tačiau minkštos medžiagos, sutvirtinta plastikiniu karkasu, kuris neleistų krypti nugarai.
  • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau Tavo juosmens.

 Kiek turi sverti tuščia kuprinė?

  • Pradinių klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 700 g;
  • Vyresniųjų klasių moksleiviams– ne daugiau kaip 1 kg.

Labai svarbu tinkamai pasirinkti kuprinę, kuri atitiktų individualų Tavo kūno sudėjimą ir poreikius. Kai kurie specialistai, siūlo paprastą būdą, kuriuo galima nustatyti ar kuprinė Tau tinka – kuprinė neturėtų būti didesnė negu Tavo nugara.

Daug sveriančios ar netinkamai nešiojamos mokyklinės kuprinės daro įtaką:

  • kaklo, pečių, nugaros skausmų,
  • pasunkėjusio kvėpavimo,
  • netaisyklingos laikysenos formavimuisi.

Kuprinės priežiūra:

  • Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
  • Sunkiausius daiktus sudėkite į arčiausiai nugaros esančią kuprinės dalį, kad jie neslidinėtų po visą kuprinės vidų.
  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

PILNA KUPRINĖ TURĖTŲ SVERTI NE DAUGIAUpp KAIP 15 % MOKINIO KŪNO MASĖS SVORIO, OPTIMALIAUSIA – APIE 10% .

 

 

Taisyklinga kuprinė
http://kaisiadorysvsb.lt/upload/user_uploads/pdf_leidiniai/kupriniu-plakatas.pd

Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Agnė Križanauskienė pagal Kaišiadorių raj. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro pateiktą informaciją.

Mokinio dienos režimas

   Mokinio dienos režimas turi didelę įtaką jo psichologinės ir fizinės sveikatos stiprinimui bei valios ugdymui. Darbo ir poilsio režimas turi būti atitinkamai suplanuotas visas 24 valandas. Šis planas, kaip ir visi planai, prasmingas yra tik tada, kai yra jo laikomasi.

Pasak mokslininkų, būdingi du fiziologinių funkcijų suaktyvėjimo periodai: tarp 8 ir 12 val., o kitas – tarp 16 ir 19 val. Per darbo dieną mokinių darbingumas kinta taip: žemesniųjų klasių mokiniams pirmą pamoką jis didėja, antrą – pradeda mažėti ir labai sumažėja ketvirtą pamoką. Viduriniųjų ir aukštesniųjų klasių mokiniai darbingiausi būna antrą ir trečią pamoką. Ketvirtą pamoką darbingumas mažėja, o penktą, mokiniui sukaupus visas jėgas, jis gali padidėti, šeštą pamoką labai sumažėja. Organizuojant vaikų ugdymą, poilsį, žaidimus, kūno kultūros pratybas, būtina atsižvelgti į biologinių ritmų kaitą.

ll

   Per savaitę mokinių darbingumas taip pat kinta. Pirmadienį visų klasių mokinių jis nedidelis, po to pradeda didėti. Žemesniųjų klasių mokinių didžiausias jis būna antradienį ir trečiadienį. Ketvirtadienį darbingumas pradeda mažėti. Visų klasių mokinių mažiausias darbingumas yra penktadienį.

Per mokslo metus geriausias darbingumas yra spalio ir lapkričio mėnesiais. Gruodį jis pradeda mažėti ir mažėja iki mokslo metų pabaigos. Antrojo pusmečio viduryje dalies mokinių darbingumas gali padidėti. Tai aiškinama mokymo proceso palengvėjimu (mokiniai kartoja ankščiau išmoktą medžiagą), teigiamomis emocijomis prieš artėjančias atostogas.

kkk   Poilsis – tai ramybės ar veiklos būklė, kurios metu dingsta nuovargis ir grįžta darbingumas. Labai svarbu, kad vaikai ilsėtųsi aktyviai gryname ore. Nerekomenduojama po pamokų sėdėti laiptinėse, prie kompiuterio ar vaikštinėti po parduotuves. Tai ne poilsis, o dykinėjimas. Tik sportas, judrieji žaidimai, fizinis darbas gali padėti atgauti jėgas. Poilsio trukmė priklauso nuo mokinio darbo pobūdžio, darbo sunkumo ir trukmės, amžiaus ir sveikatos būklės. Žemesniųjų klasių mokiniams rekomenduojama būti lauke 3 – 3,5, vyresniųjų – 2,5 – 3, o aukštesniųjų – 2 – 2,5 valandas.

Namų darbų užduotis mokiniai turėtų atlikti pavalgę ir pailsėję lauke. Rengiant namų darbų užduotis 1,5 – 2 val. jaunesniems mokiniams kas 20 – 25 min. darbo, o vyresniems kas 35 – 40 min. reikia daryti trumpas pertraukas. Pertraukėlių metu būtų tikslinga pajudėti, pažvelgti pro langą į tolį. Rekomenduojama pradėti rengti pamokas ne nuo sunkiausios užduoties, o nuo vidutinio sunkumo ir trukmės.

    Miegas – tai reikalingiausias ir geriausias pasyvus poilsis, apsaugantis nervines ląsteles nuo pervargimo ir išsekimo. Tik gerai išsimiegojęs vaikas yra budrus, žvalus, darbingas. Gerai jis išsimiega tada, kai greitai užmiega, miega giliai ir ramiai tiek, kiek rekomenduojama jo amžiui: pirmokėliai turi miegoti ne mažiau kaip 11 – 12 valandų per parą, 8 – 10 metų – 10 val., 11 – 14 metų – 9 – 9,5 val., 15 – 17 metų – 8 – 9 valandas. Neišsimiegoję mokiniai būna labai dirglūs, neadekvačiai reaguoja į pastabas, negali susikaupti darbui. Dažnas neišsimiegojimas gali būti neurozių ir kitų psichinių ligų priežastis.oo

Užtikrinant tinkamą dienos režimą, sukuriama sąlyginių refleksų sistema. Racionalus energijos panaudojimas apsaugo mokinio organizmą nuo persitempimo.

 

Parengė: VSPS Agnė Križanauskienė

Rugsėjo 1-oji Širvintų r. Barskūnų pagrindinėje mokykloje

     Paukščių virtinėms patraukus į pietus, pradėjus gelsti medžių lapams, pražydus astroms ir kardeliams, visus pasitinka rugsėjis. Rugsėjo 1-ąją – mokslo ir žinių dieną – šventinis skambutis į mokyklą pakvietė Širvintų r. Barskūnų pagrindinės mokyklos bendruomenę: mokytojus, mokinius ir jų tėvus.

     Širvintų rajono savivaldybės merės sveikinimą perskaitė ir dovanas pirmokams bei  mokytojams įteikė Širvintų rajono savivaldybės tarybos narė M. Gudonienė. Susirinkusius su naujaisiais mokslo metais  pasveikino Širvintų rajono savivaldybės administracijos švietimo ir kultūros skyriaus vedėja R. Jagminienė. Laikinai atliekanti direktoriaus funkcijas L. Jakštienė sveikindama linkėjo kuo didesnio žinių alkio, noro žengti mokslo ir žinių keliu. Šventės metu skambėjo linksmai nuteikiančios dainos ir nuoširdūs mokinių deklamuojami posmai.